Cardinal Theme

درگذشت استاد بزرگوار پروفسور غلامرضا جهانشاهلو

ضايعه درگذشت آقاي دكتر جهانشاهلو عضو هيات علمي دانشگاه خوارزمي را به خانواده ايشان، جامعه رياضي ايران، دانشگاهيان دانشگاه خوارزمي و به ويژه گروه رياضي آن دانشگاه تسليت عرض نموده و از درگاه خداوند متعال براي شادي روح ايشان طلب مغفرت و براي بازماندگان طلب صبر و بردباري مي نماييم.

دکتر غلامرضا جهانشاهلو از اساتید برجسته ریاضی کشور و عضو هیئت علمی گروه ریاضی دانشگاه خوارزمی صبح روز چهارشنبه(16 فروردین)، به دیار باقی شتافت.
به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه البرز، دکتر غلامرضا جهانشاهلو در 27 اسفند 1322 در سمقاور از توابع فراهان متولد شد.
وی پس از طی دوران تحصیل مدرسه، با شرکت در کنکور سراسری، در رشته ریاضی فیزیک دانشکدۀ علوم دانشگاهی دانشگاه فردوسی مشهد پذیرفته و کارشناسی خود را در سال 1346 دریافت نمود.
علاقه وی به شغل شریف معلمی باعث شد تا در مؤسسه ریاضیات دکتر مصاحب شرکت  و در سال 1348 دوره‌های این موسسه را به پایان برساند.
استاد جهانشاهلو در سال 1347 به عنوان استادیار گروه ریاضی در گروه ریاضی دانشگاه خوارزمی (تربیت‌معلم سابق) کار خود را شروع کرد. پس از سه سال تدریس دانشگاه، در سال ۱۳۵۱ تصمیم گرفت برای ادامه تحصیل به خارج از کشور برود.
وی در سال 1355 از رساله دکتری خود دفاع و مدرک خود را در زمینه بسط و توسعۀ الگوریتم‌های مدل‌های تحقیق در عملیات از دانشگاه برونل انگلستان اخد کرد.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ۱۳۵۷جهانشاهلو به عنوان معاون دانشجویی دانشگاه خوارزمی انتخاب شد. در حین معاونت دانشجویی دانشگاه خوارزمی، جهانشاهلو به عنوان معاون دانشجویی وزیر فرهنگ و آموزش انتخاب شد که مسئولیت سازمان سنجش و آموزش کشور نیز همزمان بر عهدۀ او بود. خدمات برجستۀ جهانشاهلو در این دوران، سر و سامان دادن به ارز دانشجویی و اعزام دانشجو به خارج از کشور بود.
او در اسفندماه ۱۳۵۹به عنوان معاون سازمان هواپیمایی کشور منصوب شد. در دوران ۱۸ ماه خدمت در این سازمان، باشگاه خلبانی را سر و سامان داد تا کشور بی‌نیاز از اعزام دانشجو برای آموزش خلبانی شود. مجتمع آموزش عالی هواپیمایی را توسعه داد که وظیفۀ آن تربیت متخصصان تعمیر و نگهداری هواپیما بود.
جهانشاهلو در سال ۱۳۷۱به دانشگاه خوارزمی برگشت و معاونت پژوهشی این دانشگاه را تا سال ۱۳۷۶عهده ‌دار بود. در سال ۱۳۷۶ به مرتبۀ استادی ارتقاء یافت و کارهای اجرایی را رها نمود و از آن زمان تا به امروز به تدریس در کارشناسی ارشد و دکتری پرداخت که حاصل این سالها چاپ ۲۲ جلد کتاب و راهنمایی حدود ۱۱۰ رسالۀ دکتری و بیش از ۲۰۰ پایان نامۀ کارشناسی ارشد و چاپ بیش از ۲۶۰ مقاله در مجلات معتبر داخلی و خارجی است. شاگردان غلامرضا جهانشاهلو در کسوت بیش از ۳۰۰ استاد در دانشگاه‌های مختلف به تدریس و تحقیق مشغولند و بیش از هزار دبیر را تعلیم و تدریس کرده است.
از جمله مشاغل و سمت های وی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
- عضو هیأت علمی و استاد گروه ریاضی دانشکدۀ علوم پایه دانشگاه خوارزمی
-معاون وزیر علوم، تحقیقات و فن آوری به مدت دو سال
-  معاون شهردار تهران به مدت هفت سال
-  معاون دانشجویی دانشگاه خوارزمی به مدت ۱۰ سال
-  معاون سازمان هواپیمایی کشور
-  معاون پژوهشی دانشگاه دانشگاه خوارزمی
-  از بانیان راه اندازی مترو
-  از بانیان خطوط ویژۀ اتوبوس بی آرتی
-  از بانیان ترمینال‌های شهرداری
از جمله افتخارات و دستاوردها وی نیز به شرح ذیل است:
نفر اول و پدر علم تحلیل پوششی داده‌های ایران
عضو انجمن ریاضی ایران
عضو انجمن تحقیق در عملیات
عضو انجمن تحلیل پوششی داده‌ها
خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه البرز، به نوبه خود درگذشت این استاد گرانقدر را به جامعه علمی و دانشگاهی کشور تسلیت عرض می‌کند.